Na čo digitalizované záznamy zálohovať?

Prevodom analógových VHS alebo iných kamerových pások do digitálnej podoby sa už záznam stáva stálym a nepodlieha akémukoľvek zhoršeniu kvality v priebehu času. To sa u analógových záznamov ale deje a preto digitalizujeme! Avšak aj v dnešnej dobe, keď máme rodinná videa ako dátové / počítačové súbory uložené niekde na pevnom disku svojho notebooku alebo "kompijůtru", musíme brať ohľad na BEZPEČNOSŤ ZÁLOHOVANIE a mechanickej odolnosti médií. Kedykoľvek sa môže stať, že vám počítač prestane pracovať a vy už svoje videá nikdy neuvidíte, pretože videopásky ste nechali digitalizovať a následne ich vyhodili.

 

Na aké dátové nosiče možno digitalizované záznamy uložiť.

DVD

DVD

Pre dlhodobú archiváciu NEODPORÚČAME ani v prípade dvoch kópií. DVD disk je optické médium na ktoré obvykle nahrávame max. 2hod video záznamu vo formáte DVD Video (súbory VOB). DVD vydry údajne aj 100 rokov pri správnom skladovaní, ale my osobne hovoríme radšej max. 10 rokov. Hrozí tu aj ďalšie problémy ako nechcené poškriabaniu čítacie vrstvy pri neopatrnom zaobchádzaní a aj možnú stratu dát. Ak chcete dať niekomu digitalizáciu ako darček, asi jasná voľba, ale vždy myslite na to aby ste dáta mali ešte niekde inde na inom médiu.

 

DVD KÚPITE PRIAMO U NÁS

DVD Data Tresor disk

DVD Data tresor Disc

VÝBORNÁ voľba pre dlhodobú archiváciu, však v pomere cena / výkon príliš drahá oproti iným variantom. Vyzerá rovnako ako obyčajný DVD disk, len s tým rozdielom, že je vyrábaný špeciálnou technológiou a disk tak nepodlieha starnutiu / korózii ako DVD. Je tiež UV odolný a odolný proti vlhku, magnetizmu, teplu, radiácii. Problém s týmto médiom je ten, že ho možno napaľovať iba v špecializovaných DVD mechanikách. Cena tohto média vs. kapacita je taky veľká. Ako archivačné médium, kedy disk vypálite a strčíte na ďalších 20 rokov do šuplíka, je to dobrá voľba.

 

DVD DATA TRESOR DISK TERAZ NEPONÚKAME

Externí HDD

Externí HDD a SSD

Pre dlhodobú archiváciu NEODPORÚČAME (iba pri realizácia dvoch kópií) .Počítačový komponentov v rôznych veľkostiach, kvalite a prevedení (SSD, HDD a pod.). Mechanicky ho z vonkajšej strany tak ľahko nepoškodíte ako DVD. Ovšem problém by nastal (najmä pri HDD) keby vám spadol alebo ste doň buchli za chodu. Pri klasických externých HDD je vnútri citlivá mechanika, ktorý zapisuje na tzv. Platne a ty si práve nárazom môžete poškodiť a prísť o všetky dáta. Môže sa stať, že poškodenie vznikne tiež elektronickou cestou (prepätie pod.) U týchto zariadení je tiež problém s dlhodobým uchovaním dát pri nepoužívaní zariadenia. V prípade, že SSD disk napr. Celý rok nezapojíte k počítaču, môže sa stať, že čipy, ktoré uchovávajú určité napätie a tak aj dáta, jednoducho o to napätí za ten rok prídu a vy o dáta.

 

Keď mám videodáta na externom HDD / SDD VŽDY ich mám ešte niekde inde. Nikdy neviete kedy vám disk spadne, prejdete silným magnetickým poľom, alebo vám ich zmaže vírus.

 

Klasické externý HDD odporúčame ako najlepší pomer cena / výkon pre uloženie a zálohovanie dát, pričom je potreba mit tieto dáta vždy 2x. (Dva externé HDD alebo 1x Dáta v PC a 1x na Externým HDD a pod.)

 

 EXTERNÝ HDD KÚPITE PRIAMO U NÁS (SSD NEPONÚKAME)

Interní HDD

Interní HDD a SSD

Pre dlhodobú archiváciu NEODPORÚČAME (iba pri realizácia dvoch kópií) .HDD je vlastne počítač. Keď ukladáte dáta do počítača, ukladáte je na HDD alebo SSD a platia rovnaké pravidlá ako u externých HDD / SSD. Tu dosť pravdepodobne nebude dochádzať k možnosti, že by vám spadol, pretože je zabudovaný vo vašom počítači a pravdepodobne tiež neprídete o dáta nepoužívaním. Dáta sú tu celkom bezpečne uložená, ale nikdy neviete. Zlaté pravidlo "mať dáta vždy 2x"


INTERNÝ HDD A SSD NEPONÚKAME

Flash drvie

Flash drive

Bezpečné pre prenos. Pre dlhodobú archiváciu NEODPORÚČAME. Prenosné zapisovateľné médium bez pohyblivých častí. Vydrží pády, búchanie atď. Dá sa porovnať s SSD avšak v menších veľkostiach. Flash disky majú takú zvláštnosť, tak ako sa ponožky stráca v práčke, tak sa flashka strácajú zo stola :-). Mechanicky sa o poškodení myslím báť nemusíte, však stačí Flash disk strčiť do poškodeného USB slotu a máte po dátach.

 

FLASH disk s kapacitou 32GB A 64GB S RÝCHLOSTI USB 3.0 KÚPITE PRIAMO U NÁS

NAS

NAS

Prvý BEZPEČNÉ úložisko vašich dát. Dáta sú tu uložené na dvoch Interných HDD pričom jeden je kópiu druhého (RAID). Máte teda už hotovú zálohu. NAS býva umiestnený v serverovni alebo v miestnosti s rozvodom internete a je k nemu zvdálený prístup. Tieto veci príliš často nesťahujeme (takže nespadnú) a tiež obsahujú veľa ochranných Prvú na prepätia apod. Ak teda nevyhoříte (a to by som vám naozaj neprial) sú tu vaše dáta relatívne v bezpečí. Kto sa chce naozaj poistiť, zaobstará si druhý NAS, ktorý umiestni v inej lokalite a spoločne ich spáruje na vytváranie záloh / kópií. Potom máte 100% istotu, že sú vaše dáta v bezpečí.

 

Ponúkame klientom obdobnú službu s názvom "MOJA ZÁLOHA". Jedná sa spôsob uloženia dát, ktorý sa dá popísať ako "niečo medzi NAS a cloudu" - rozhodne 100% bezpečné!

Cloud

CLOUD

Najbezpečnejšie uloženia je v tzv. Cloudu. Ide o systém vzájomne prepojených dátových staníc, ktoré sa navzájom zálohujú a je teda takmer nemožné aby ste o dáta prišli. Problém býva v tom, že tieto stanice sú inštalované priamo "v internete" a nahrávať desiatky gigabajtov digitalizovaných dát cez internet môže byť na niektorých pripojeniach celkom ťažké. Ceny cloud od Googlu, Microsoftu nie bohužiaľ tiež nijako malé.

 

Ponúkame klientom obdobnú službu s názvom "MOJA ZÁLOHA". Jedná sa spôsob uloženia dát, ktorý sa dá popísať ako "niečo medzi NAS a cloudu" - rozhodne 100% bezpečné!

 

Čo si teda vybrať?

Osobne mám dáta hneď 3x. 1x v notebooku, 1x na Nasu a 1x na externním HDD. Vždy odporúčam mať všetky dôležité dáta min. 2x a to na rôznych fyzických umiestneniach. Napr. 1x HDD v práci a 1x HDD doma. Osobne uprednostňujem zálohovať na interný a externý HDD kvôli pomeru ceny a veľkosti.

 

Pre svojich klientov poskytujeme službu MOJA ZÁLOHA, kde sú vaše dáta v NAS systéme a prístupné neustále online.