VHS prehrávač, Videoprehrávač VHS, VCR

Videoprehrávač známy tiež pod rôznymi ďalšími názvami ako VHS prehrávač, videorekordér VHS alebo jednoducho ľudovo video, je prístroj, ktorý umožňuje uložiť obrazový a zvukový záznam z iného zdroja (napr. TV signál, videokamera) na magnetický pásik a ten potom opakovane reprodukovať (prehrávať) .
 

V histórii VHS videoprehrávač, VHS videorekordér vyrábalo hŕbu firiem. Najznámejší a tiež najkvalitnejšie videoprehrávače a videorekordéry vhs boli od firiem Sony, Panasonic, JVC, Funai.
 

Vďaka rôznorodosti záznamov - formátov (PAL, NTSC) alebo rýchlosti prehrávania (EP, LP, SP)) vzniklo mnoho prístrojov v najrôznejších kombináciách na prehrávanie a nahrávanie.

Kombinácia videoprehrávača (Videorekordér VHS) a DVD aneb
PREČO NEDIGITALIZOVAT na týchto prístrojoch alebo na USB VIDEO Grabber

V neskorších dobách sa začali vyrábať tiež tzv. Combo prehrávače, ktoré v sebe ukrývali kombinácii VHS videoprehrávače, DVD prehrávače a napr. Tiež pevného disku. U niektorých týchto zariadení bolo možné presunúť záznam z jedného zariadenia na druhé jednoduchým stlačením tlačidla a tak ste mohli napr. Digitalizovať vašu VHS na DVD alebo pevný disk. Avšak v tomto prípade je tu hŕbu neduhov v kvalite prepisu a osobne tento spôsob neodporúčam.


Pozrite sa na VIDEO, kde je jasne badateľný rozdiel medzi DOMÁCA Digitalizácia (USB Video grabber a videorekorder s DVD) vs. PROFESIONÁLNE DIGITALIZÁCIA (Canopus prevodník, videorekordér s TBC, postprodukčné vylepšenia)

Videorekordér, VHS přehrávač s DVD

Digitalizácia a domáce prevod VHS na vlastnom videorekordéra / videoprehrávači

V prípade, že hľadáte videorekorder alebo VHS prehrávač s vidinou, že si taký kúpite za 500,- CZK z bazáru ak tomu USB digitálny AV prevodník za 300,- CZK (USB Video Grabber), aby ste si z pohodlia domova digitalizovali rodinné nahrávky, tak je mojou povinnosťou vás pozdržať a rozprávať vám moju historku. Táto domáca digitalizácia môže ušetriť stovky až tisíce z vašej peňaženky, ale z výsledku budete sklamaní. A teraz naozaj hovorím z vlastnej skúsenosti. Mal som úplne rovnaké výhľady pred X rokmi, kedy som s digitalizáciou VHS začínal.

Budete sklamaní - využite akéhokoľvek profesionála s kvalitným videoprehrávačom

digitalizace videorekorder

Okrem toho, že som strávil niekoľko hodín nastavovaním USB prevodníka (USB Video Grabber), tak som pri digitalizácii zistil, že digitalizácia vynecháva červenú baru. Tak som riešil iný a lepší videorekordér, už nie za 500,- CZK ale za 1.000, CZK. Obraz bol lepší, avšak červená stále nikde. Začal som ted riešiť normy (PAL, SECAM, NTSC atď) a kúpil aj ďalšie, zase o niečo drahšie USB AV prevodník. Tu už červená farba bola v poriadku, ale prevodník trpel inými neduhmi - príliš kostičkoval (zle prevádzal do digitálu).

Kvalitné videoprehrávač je dôležitý!

Vďaka týmto začiatkom som sa dostal až ku kúpe 7 hlavého videorekordérov s TBC vyrovnávacím systémom za 5.000, - a profesionálnemu CANOPUS AV digital prevodníka za 7.000,- CZK. Výsledok bol o 100% lepšia vo všetkých smeroch. Ale keby som si týmto neprešiel, isto iste by som teraz profesionálne VHS nedigitalizovala a nemohol vás ušetriť všetkého toho trápenia okolo domáceho prevodu kaziet.

 

Keby som to vedel čo ma čaká, radšej vyberiem profesionála a nechám si aj za vyššiu cenu všetko digitalizovať u neho.

 

Naozaj nekupujte videorekorder na domácej digitalizáciu, sú to vyhodené peniaze a vyberte si radšej kohokoľvek, kto ponúka profesionálne digitalizáciu VHS.

Vnútri videorekordéra VHS

videorekordér

 

Hardvér videoprehrávača je zo značnej časti mechanický a okrem základných "hejbátek", "koliesok" a ďalších špecifických dielov sú vo videorekordéra umiestnené aj tzv. Čítacie hlavy. Podľa typu videoprehrávače 4 alebo 6 hláv. Niekoľko je ich zvukový a niekoľko obrazových. Pri vsunutí VHS kazety do videoprehrávača si tento automaticky navinie magnetický pásik okolo čítacích hláv a po stlačení tlačidla play dochádza k prevíjanie pásky z cievky na cievku a tým tiež na čítanie magnetického záznamu a reprodukciu na výstupnom zariadení.

Nový VHS prehrávač (videoprehrávač) a videorekordér VHS sa už nevyrába

Prvé video prehrávač a videorekordér VHS so na trh dostal pred štyridsiatimi rokmi a vyrába so až dodnes (teda v čas čo som písal tento článok - 2016 :-). Avšak s využitím video prehrávačov je už koniec. Japonská firma Funai, posledný výrobca videorekordérov a video prehrávačov ohlásila koniec produkcie na 31. júla 2016. Len pre zaujímavosť, tak výrobca (Funai) ešte v roku 2015 vyrobil 750tisíc videorekordérov a v časoch svetovej expance vyrábal neuveriteľných 15 miliónov video prehrávačov VHS ročne.

 

digitalizace videorekorder